Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku. Twórcami projektu byli Marian Czerner i Andrzej Katzer, którzy otrzymali zlecenie zaprojektowania miejsca, gdzie będzie mógł się odbywać istniejący od 1970 Festiwal Chórów Polonijnych.

Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu zaprojektowali amfiteatr składający się z budynku, w którym mieści się scena i widownia na 4500 miejsc. Wykonawcą inwestycji było Koszalińskie Przedsiębiorstwo Budowlane, a pracami kierował inż. Andrzej Boniek. W związku z planami, aby Koszalin w 1975 był stolicą dożynek krajowych, jedną z inwestycji było dobudowanie do istniejącego amfiteatru zadaszenia. Jan Filipkowski, profesor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie zaprojektował jedyny w swoim rodzaju dach. W zamyśle projektanta lekki łuk wsparty na rozciągniętych linach ma symbolizować tęczę, jest to unikatowe rozwiązanie, które sprawia że zadaszenie zdaje się unosić w powietrzu. W ścianę budynku zawierającego scenę i rozkładany ekran wmurowano tablicę upamiętniającą patrona amfiteatru Ignacego Jana Paderewskiego.

Centrum Kultury 105 w Koszalinie w październiku 2016 roku złożyło wspólnie z partnerem niemieckim z Neubrandenburga projekt do INTERREGU VA do program Natura i Kultura pt.: „Park rekreacyjno – kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie” na sfinansowanie modernizacji amfiteatru. Wartość projektu wynosi 13.410.513,33 PLN brutto – kwota dofinansowania - 7.246.381,28 PLN.
Umowa na realizację Projektu została podpisana przez obie strony w Neubrandenburgu w Urzędzie Miasta dnia 18.10.2018 r. Stronę polską reprezentował Prezydent Miasta Piotr Jedliński i Dyrektor Centrum Kultury 105 w Koszalinie Paweł Strojek, a stronę niemiecką Nadburmistrz Miasta Neubrandenburga Silvio Witta.

W wyniku projektu nastąpiła zarówno rewaloryzacja i dopasowanie funkcji użytkowych miejskich założeń parkowych ponieważ modernizowane obiekty po stronie polskiej jak i niemieckiej usytuowane są w parkach, jak również wspierać się będzie transgraniczną wymianę na niwie kulturalnej.


 
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font