Szlak im. Jana Pawła II ( kolor czarny - 40km)

Trasa: Koszalin (Góra Chełmska- Krzyżanka) - Maszkowo - Węgorzewo Koszalińskie - Szczeglino - Kościernica- Nacław- Garbno- Dadzewo - Rosocha - Święta Góra Polanowska
 
Obie, ukształtowane przez lodowiec pomorskie góry były w przeszłości miejscem sprawowania kultu religijnego oraz
ważnymi punktami orientacyjnymi dla żeglarzy i wędrowców.
Krzyżanka - jeden ze szczytów Góry Chełmskiej (137 m n.p.m.) jest najwyższym nadmorskim wzniesieniem w pasie południowego Pobrzeża Bałtyku.

Szlak wiedzie leśnymi i polnymi drogami oraz nasypem pozostałym po kolei wąskotorowej (od Kościernicy). Łączy kilka założonych w średniowieczu wsi, z których 4 znajdują się obecnie w granicach gminy Sianów (Maszkowo, Węgorzewo, Szczeglino, Mokre), a pozostałe w granicach gminy Polanów (Kościernica, Nacław, Garbno oraz Rosocha).
Na szczycie Góry Chełmskiej - Krzyżance od roku 1991 istnieje kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - "Sanktuarium Przymierza". Obok kaplicy stoi ceglana wieża widokowa z XIX wieku, na którą można wejść w soboty i niedziele przy dobrej pogodzie, za opłatą. Z czasów średniowiecza na szczycie góry zachował się zarys pierwotnej kaplicy, fragment muru XV-wiecznego kościoła oraz cmentarzysko liczące około 3500 pochówków. Wpisany do państwowego rejestru zabytków szczyt góry otacza różaniec ułożony z 59 kamiennych głazów, wydzielających strefę sacrum.

Na zboczu Świętej Góry koło Polanowa bije posiadające "uzdrawiającą moc" wodne źródełko, zagospodarowane w 2003 roku. W latach 2003-2004 w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu została wybudowana Pustelnia Franciszkańska z Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios. Wzdłuż prowadzącej na szczyt leśnej drogi ustawiono 20 rzeźbionych w drewnie stacji różańcowych.

Obok obiektów znajdujących się na Świętych Górach, na szlaku można zobaczyć m.in.: chałupę szachulcową z XIX w. w Węgorzewie, kościół p.w. MB Królowej Polski w Kościenicy, eklektyczny pałac z początku XX wieku w Nacławiu, wybudowany przez rodzinę von Senden, zabytkową aleję bukową na odcinku między Dadzewem i Rosochą.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  8.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font