Szlak Doliny Radwi im. T. Brzezińskiego (kolor zielony - 35,8 km)

Trasa: Mostowo -Rezerwat Archeologiczny „Kamienne Kręgi” Kurowo – Cybulino – Chocimino – Wietrzno – Polanów

Szlak Doliny Radwi prowadzi z gminy Manowo do gminy Polanów.
Trasa rozpoczyna się w Mostowie i przebiega południowym brzegiem jeziora Rosnowskiego.

Po kilkunastu metrach wędrówki szlak wchodzi w gęsty sosnowym las, po wyjściu z którego skręcamy w prawo i oddalając się od rzeki docieramy do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi”
Rezerwat rozciąga się na powierzchni 10 ha. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1974-1977 ustaliły wiek tego cmentarzyska i miejsca kultowego na I -II wiek naszej ery.

Jego powstanie przypisuje się Gotom i Gepidom, którzy w swej wędrówce ze Skandynawii na południe zatrzymali się w tym miejscu.

Nastepnie obieramy kierunek wschodni i z lasu wychodzimy na przeciętą strumykiem polanę. Dalej szlak prowadzi ku rozlewni rzeki Radwi. Przecinamy drogę i po około 150 metrach wychodzimy na łąki. Wychodzimy na skraj lasu i łąkami docieramy do osady Kępiste. Skręcamy w lewo w drogę brukową. Następnie po przejściu 150 metrów za mostem na Chocieli skręcamy w prawo, schodząc z głównej drogi. Podążając dalej szlakiem Doliny Radwi kierujemy się w stronę Kurowa, we wsi mijamy neogotycki kościół.

Następnie podążamy w kierunku Cybulina, gdzie warto zwiedzić zespół parkowo-dworski.
Idąc dalej szlakiem mijamy most na Radwi i za mostem skręcamy w lewo w drogę prowadzącą do Leśniczówki Lubowo. Dalej szlak prowadzi pod górę wybrukowaną drogą, a następnie wchodzimy na wzniesienie i schodzimy w kierunku doliny rzeki Drężnianki. Dochodzimy do wsi Chocimino a dalej szlak prowadzi nasypem kolejowym na północ.

Następnie dochodzimy do wsi Wietrzno, gdzie znajduje się neobarokowy zespół pałacowo – folwarczny z przełomu XIX i XX. Przy drodze dojazdowej do pałacu i w okolicznym lesie rosną pomnikowe dęby i buki.
Podążając dalej szlakiem docieramy do zakrętu szosy Chocimino-Polanów, która skręca w lewo w drogę polną, biegnącą na północ. Na skraju lasu skręcamy w lewo i wchodzimy na drogę Polanów-Gilewo.
Dalej kierujemy się ku dawnemu nasypowi kolejowemu a następnie szlak prowadzi nas na zachodni grzbiet Świętej Góry Polanowskiej.

Na szczycie góry (152,2 m n. p. m.) obecnie znajduje się Pustelnia Franciszkańska, pod budowę której kamień węgielny został poświęcony w Pelpinie przez papieża Jana Pawła II. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Bramy Niebios.
Po zejściu z góry szlak prowadzi wzdłuż skarpy dawnego torowiska aż do szosy Polanów- Cetuń. Przy moście drogowym wchodzimy na asfalt, a następnie wchodzimy w drogę brukowaną prowadzącą równolegle do szosy przez pola i docieramy do miasta, obok budynku dawnego dworca kolejowego. Jesteśmy w Polanowie.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  8.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font