Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego (kolor czerwony - 50,2 km)

Trasa: Koszalin (Góra Chełmska - Krzyżanka) -Maszkowo -Lubiatowo - Manowo - Rosnowo - Pobądź - Bukowo - Tychowo
 
Szlak upamiętnia pierwszego koszalińskiego przewodnika turystycznego - Józefa Chrząszczyńskiego, autora przewodnika turystycznego po Koszalinie i jego okolicach.
 
Wędrówkę rozpoczynamy na Górze Chełmskiej. Warto zatrzymać się tu na chwilę. Krzyżanka (szczyt Góry Chełmskiej) jest najwyższym wzniesieniem w pasie południowego pobrzeża Bałtyku. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z 1888 roku, o wysokości 31,5 m, z której podziwiać można panoramę Koszalina i okolic. W okresie letnim (od czerwca do września) wieża udostępniona jest dla turystów w dni słoneczne w godz. 9.00-20.00. Nieopodal wieży znajduje się kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej -Sanktuarium Przymierza.

Ze szczytu schodzimy w kierunku wschodnim, trzymając się szlaku żółtego kierujemy się na Maszkowo, małą wieś leżącą u podnóża zalesionego kompleksu Góry Chełmskiej.Idąc dalej docieramy do lasu koło Lubiatowa, a następnie kierujemy się w stronę mostu na wpadającej do Jeziora Lubiatowskiego rzece Wyszewce. W odległości ok. 1,5km. od szlaku w Lubiatowie (jadąc ulicą Lubiatowską w kierunku Koszalina) znajduje się Wioska Indiańska (ul. Lubiatowska 213). To niespotykana okazja aby poznać zwyczaje, sztukę i obrzędy rdzennych Amerykanów. Miejscowi Indianie przygotowali rozbudowany program dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Będąc w okolicy Jeziora Lubiatowskiego zwróćmy uwagę na ptaki, gdyż znajdujemy się na terenie rezerwatu ornitologicznego, który powstał w celu ochrony zagrożonych gatunków, m.in. siedlisk łabędzia niemego.

Kontynuując wyprawę docieramy do Manowa. Na terenie gminy Manowo trasa przebiega przez Ścieżkę Edukacji Przyrodniczej, na której znajduje się wzniesienie zwane Czaplą Górą (15 m n.p.m) - miejsce lęgowe czapli siwej. Idąc dalej szlakiem mijamy pomnikowych rozmiarów dąb -“Bogusław”. Dochodzimy do miejscowości Rosnowo, gdzie warto zatrzymać się przy elektrowni wodnej na rzece Radew wybudowanej w latach 1910 – 1924. Podążając dalej szlakiem mijamy miejscowości Pobądź oraz Bukowo i docieramy do ostatniego punktu naszej wyprawy – kościoła w Tychowie.
 
Będąc na miejscu warto zobaczyć największy w Polsce głaz narzutowy.Największy na Pomorzu głaz narzutowy, ciemnoszary gnejs zwany "Trygławem", wznoszący się na prawie cztery metry i liczący w obwodzie około 50 metrów- będący atrakcją na skalę europejską. Trasa kończy się w centrum miasta, w pobliżu szachulcowego kościoła otoczonego lipami o znacznych rozmiarach (obwód największej wynosi ponad 4 metry).
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font