Góra Chełmska
Od najdawniejszych czasów miejsce kultu i pielgrzymek pątników z całej Europy. Jedna ze świętych gór Pomorza. Położona na Pomorzu Środkowym wznosi się na wysokość 136,2 m n.p.m. Jej zbocza służyły jako cmentarz okolicznym mieszkańcom i pielgrzymom. Historycy utrzymują, iż od starożytności aż do wczesnego średniowiecza była miejscem kultu pogańskiego. Niektórzy uważają, że na jej szczycie znajdowała się wówczas pogańska świątynia.
Historycy są natomiast pewni, iż od XII do XVI w. Góra Chełmska była ważnym miejscem kultu chrześcijańskiego. W XIII wieku zbudowano świątynię pw. Najświętszej Marii Panny.Duże znaczenie w popularyzacji Góry Chełmskiej i wzrostu jej znaczenia miały specjalne dekrety biskupie i papieskie nadające kaplicy prawo do udzielania odpustów. Tak było do XVI wieku, kiedy w wyniku ruchów reformacyjnych kaplicę zamknięto i zburzono. Dopiero w 1990 roku obok starych fundamentów wybudowano kaplicę sanktuarium, pw. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
O znaczeniu Góry Chełmskiej również dzisiaj świadczy pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1991 roku, kiedy to podczas odwiedzin Koszalina jednym z ważniejszych punktów programu była pielgrzymka na Górę i modlitwa w kaplicy.
Góra Chełmska to nie tylko miejsce pielgrzymowania, ale również teren rekreacyjny. Na szczycie Góry Chełmskiej znajduje się zbudowana w 1888r. wieża widokowa (wysokość 31,5 m.) dostępna dla zwiedzających, z której rozciąga się wspaniała panorama Koszalina i okolic, aż po Morze Bałtyckie.
Wielu turystów lubiących wędrówki piesze, znajdzie tu coś dla siebie, gdyż Góra Chełmska leży na przecięciu różnych szlaków turystycznych m.in. Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego (czerwony), Szlak 'Porwanego Księcia' (niebieski), Szlak 'Pętla Tatrzańska' (żółty).
http://www.sanktuarium-koszalin.pl
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek: 8.00 - 17.00
© RCIT Koszalin. Wykonanie: