Wytropić zbójców z Gracjanem

Data: 01.09.2020
 
Na czym polega zabawa?

    1. Znajdź w przestrzeni miejskiej 11 postaci zbójców (znajdą się m.in. przy naszych bibliotekach).
    2. Będziesz potrzebować smartfona ze specjalną aplikacją do sczytywania kodów QR (taka aplikacja jest bezpłatna).
    3. Kiedy spotkasz zbójcę gdzieś w mieście sczytaj kod QR przez swój telefon. Kody przekierują do strony biblioteki, gdzie każdy zbójca ukrył jakąś zagadkę, kolorowankę czy rebus. Są tam też fragmenty legend Gracjana Bojara – Fijałkowskiego.
    4. Po spotkaniu wszystkich 11 zbójców i pobraniu na swój telefon łamigłówek zapraszamy do biblioteki – zbójcy z Góry Chełmskiej zostawili w Dziale Promocji wiele upominków dla najwytrwalszych tropicieli.

    UWAGA! Nagrody są przewidziane dla osób, które pokażą na swoim telefonie 11 różnych zabaw, ściągniętych przez naszą stronę.

Słów kilka o autorze legend pomorskich:

Gracjan Bojar-Fijałkowski żył w latach 1912 - 1984. Jako oficer Wojska Polskiego, a później partyzant Armii Krajowej, brał udział w II wojnie światowej. Został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, a następnie w innych obozach zagłady. Przeżycia te mocno zdeterminowały jego późniejszą twórczość literacką i naukową. Wiele uwagi poświęcił dziejom Pomorza Zachodniego, gdzie mieszkał od 1958 r. Twórczość ta miała charakter pionierski. Jako jedyny sięgał do słowiańskiej przeszłości tego regionu. Owe fascynacje zaowocowały wieloma legendami i podaniami, które doczekały się kilkunastu wydań.

Wybrane publikacje:
„Morze szumi jak dawniej” (Wydawnictwo Poznańskie, 1961),
„Wróżba Swantewita: wybór baśni, podań i legend Pomorza Środkowego” (KTSK, 1977),
„Losy jeńców wojennych na Pomorzu Zachodnim i w Meklemburgii 1939-1945” (WMON, 1979),
„Mury Drahimia" (WMON, 1982),
„Szczęście pod jaskółczym gniazdem: z wierzeń, obrzędów i zwyczajów ludowych na Pomorzu Zachodnim” (KTSK, 1986).

Projekt „Wytropić zbójców z Gracjanem” skierowany jest do wszystkich grup społecznych. Ma on na celu wzmocnienie uczestnictwa mieszkańców Koszalina w kulturze oraz upamiętnienie Gracjana Bojara-Fijałkowskiego, zasłużonego koszalińskiego pisarza, autora m.in. zbioru legend „O zbójcach z Góry Chełmskiej i inne legendy Koszalina, który KBP wydała w 2012 r. w 100. rocznicę urodzin pisarza. W ramach projektu stworzymy w przestrzeni publicznej Koszalina oraz w Budynku Głównym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej miejsca pamięci poświęcone autorowi, na którego twórczości wychował się niejeden mieszkaniec Koszalina. Chcemy zadbać o edukację kulturalną małych koszalinian i złożyć hołd autorowi. Dzięki projektowi starsi odświeżą sobie treść legend pisarza, zaś młodsi zapoznają się z jego twórczością i dziejami Pomorza Zachodniego. Korzyścią, wynikającą z towarzyszących zadań, będzie budowanie wspólnot wielopokoleniowych, pogłębianie więzi lokalnych, współpraca między organizacjami i wzrost liczby odwiedzin w budynku głównym KBP i jej filiach.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w 2017 roku wydało publikacje w formie kolorowanki z kilkoma legendami p. Gracjana. Zapraszamy do zapoznania się z Kolorowanką.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font