Muzeum w Koszalinie

Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią oraz różnorodnością i bogactwem zbiorówz zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii, jest atrakcyjny miejscem dla turystów spędzających czas na Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta -
imprezami cyklicznymi, jak Noc Muzeów, oraz programami edukacyjnymi.Można tu obejrzeć siedem wystaw stałych (historii Koszalina, archeologiczną,numizmatyczną, sztuki dawnej, sztuki współczesnej, dwie wystawy etnograficzne) oraz ekspozycje czasowe.
„Plenery osieckie 1963-81”
Wystawa koncentruje się na epoce słynnych spotkań artystów, teoretyków i krytyków sztuki,czyli tak zwanych Plenerów Osieckich, które odbywały się w 2 połowie XX wieku w pod koszalińskich Osiekach. W niewielkiej miejscowości nad jeziorem Jamno - w tym samym czasie albo i wcześniej niż w Paryżu czy Nowym Jorku - rodziły się śmiałe pomysły artystyczne, powstawały i rozwijały nowatorskie nurty. Bywali tam artyści już wówczas sławni, ale też tacy, których droga twórcza rozpoczynała się właśnie wtedy, w Osiekach; i jedni, i drudzy zajmują dziś poczesne miejsca w historii sztuki. Pokłosiem Plenerów Osieckich jest tzw. Kolekcja Osiecka, zbudowana z prac przekazanych w darze koszalińskiemu Muzeum przez uczestników Plenerów, uzupełnionych o późniejsze zakupy. Na ekspozycji pokazano tak ważne i słynne prace, jak Pejzaż obiektywny Ludmiły Popiel i Jerzego Fedorowicza, Taczki Wolność Jerzego Beresia, List gończy Natalii LL, jedna z kompozycji Stażewskiego. Ważnym elementem wystawy jest dokumentacja fotograficzna licznych akcji artystycznych, które odbywały się podczas Plenerów, m.in. Panoramicznego Happeningu Morskiego słynnego Tadeusza Kantora, ukazanego w obiektywnie innego wybitnego twórcy – fotografika Eustachego Kossakowskiego. Wszystkie dzieła i dokumenty opatrzone są przystępnymi komentarzami, które poszerzają wiedzę wielbicieli sztuki nowoczesnej, tych zaś, którzy dotąd traktowali ją nieufnie, zachęcają do bliższego z nią kontaktu.
„Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”
Na wystawie zaprezentowano zabytki pochodzące z czasów od końca XVII do początków XXwieku: malarstwo portretowe i marynistyczne, meble, rzemiosło artystyczne. Znalazły sięone w stylowych wnętrzach z epok: baroku, empire, biedermeieru, stylów historycznych isecesji, nie odtwarzając dosłownie ówczesnych aranżacji, a raczej tworząc sugestywną atmosferę tamtych czasów.
„Koszalin od średniowiecza do współczesności”
Ekspozycja prezentuje dzieje miasta – zgodnie z tytułem – od średniowiecza po czasy powojenne. Najważniejsze punkty w historii Koszalina ilustrują cenne zabytki, pochodzące w znakomitej większości ze zbiorów Muzeum.
„Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie”
Wystawa numizmatyczna ukazuje przekrojowo dzieje obcego i polskiego mennictwa od epoki starożytnej (m.in. skarb denarów rzymskich z I i II wieku n.e.) po czasy współczesne(zbiór srebrnych monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski). Sztukę medalierską reprezentuje między innymi seria tzw. medali królewskich, emitowana w latach1980-2005 przez koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
„Warsztat szewski”
Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku gospodarczym zagrody rybackiej. Wszystkie eksponaty, mimo znacznego zużycia, pozostają w pełni sprawne i jeszcze kilkanaście lat temu były używane w jednym z koszalińskich zakładów szewskich.
„Kuźnia pomorska”
Na wystawie zaprezentowano narzędzia kowalskie: kowadła, młoty i kleszcze oraz te mniej znane - przecinaki, gładziki, przebijaki, cyrkle kowalskie. Są tu także eksponaty związane z rybołówstwem, m.in. różne rodzaje sieci, oraz dawne sprzęty gospodarskie. Ciekawostką są
specjalne buty dla konia.
„Pomorska codzienność połowy XX wieku”
Wystawa „Pomorska codzienność połowy XX wieku” jest nie tylko lekcją historii, ale również nastrojową podróżą w przeszłość; spotkaniem ze zwykłymi-niezwykłymi przedmiotami codziennego użytku, które wspierały powojennych osadników (z Kresów, Wielkopolski i innych regionów) w budowaniu nowego życia na Pomorzu.
„Pradzieje Pomorza”
Wystawa archeologiczna prezentująca dzieje osadnictwa, wyroby kultury materialnej i wierzenia społeczeństw zamieszkujących Pomorze od epoki kamienia po czasy średniowiecza. Częścią ekspozycji jest zaaranżowany wykop archeologiczny, prezentujący
zabytki w takim stanie, w jakim znajdują je archeolodzy.
Godziny otwarcia:
Od 1 września do 31 maja w godzinach 10.00-16.00
Od 1 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 10.00-17.00
Piątek jest dniem bez opłat za wstęp na wystawę stałą.
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.
 
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font