Szlak Nadmorski E9 (kolor czerwony - 102 km)

Trasa: Dźwirzyno - Kołobrzeg - Pleśna – Latarnia Gąski – Sarbinowo- Chłopy – Mielno - Unieście – Łazy – Dąbki – Bobolin – Darłowo - Jarosławiec

Szlak Nadmorski E9 w dużej mierze przebiega tak samo jak Międzynarodowy Szlak R10 rowerowy.
Oba szlaki na terenie powiatu koszalińskiego rozpoczynają się w miejscowości Pleśna. Warto tutaj zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe, 4,5 km odcinek szerokiej piaszczystej plaży, oddzielonej od lądu wysokim brzegiem klifowym.
Trzymając się wybrzeża docieramy do latarni morskiej w Gąskach, która pochodzi z końca XIX w. Całkowita jej wysokość to 51,2 m. Warto wspiąć się po krętych schodkach na galeryjkę widokową, aby obejrzeć panoramę obejmującą pas wybrzeża od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno. Następnie mijamy wieś Sarbinowo, w której warto zobaczyć kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta. Atrakcją we wsi jest również zabytkowa rybacka chata z początku XIX w.

Kontynuując wyprawę docieramy do dawnej wsi rybackiej Chłopy. Miejscowości, która ze względu na zachowany układ urbanistyczny znalazła się w rejestrze zabytków.
Kierując się w stronę Mielna warto odbić ze szlaku do Mielenka, aby zobaczyć trójrzędową Aleję Lipową obsadzoną 150- letnimi lipami.

Idąc dalej docieramy do Mielna, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej cieszącej się dużą popularnością wśród turystów. Warto tam zwiedzić gotycki kościół z XV w., zespół dworsko-parkowy z przełomu XIX i XX w.
Następnie szlak prowadzi przez Mierzeję Jamneńską. Jest to malowniczy pas oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy.

Idąc dalej w kierunku Łaz przechodzimy przez Kanał Jamneński, łączący jezioro Jamno z Bałtykiem. Na kanale występuje zjawisko tak zwanej „cofki”, co oznacza zmianę kierunku przepływu wody. Woda morska płynie wówczas do jeziora.

Jamno to największe jezioro na ziemi koszalińskiej, jego powierzchnia to 22,5 km a maksymalna głębokość 3,9 km. Na jeziorze została wybudowana przystań gdyż wody jeziora nadają się do uprawiania sportów żeglarskich.
Z Łaz szlak biegnie między Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo do Dąbek. Jezioro Bukowo zajmuje powierzchnię 17,47 km², jego długość to 8,8 km a maksymalna głębokość 2,8 km.

Docieramy do kolejnej nadmorskiej miejscowości Dąbki, gdzie warto zobaczyć chałupę szachulcową krytą trzciną. Następnie mijamy wieś Bobolin i poruszamy się w kierunku Żukowa Morskiego.

Podążając dalej szlakiem docieramy do Darłowa miasta leżącego nad rzeką Wieprzą. Warto tam zwiedzić: Zamek Książąt Pomorskich z XIV wieku, Pomnik Rybaka z 1919 r., gotycki Kościół Mariacki, Bramę Kamienną zwaną Wysoką , Kościół św. Gertrudy z XV w. oraz Ratusz budynek renesansowo- barokowy z XVIII w. Idąc dalej kierujemy się w stronę Darłówka, nadmorskiej dzielnicy Darłowa. Ciekawymi atrakcjami turystycznymi w Darłowku są; latarnia morska usytuowana przy wejściu do portu oraz most rozsuwany im. Kapitana Witolda Huberta – łączący dwie strony Darłówka - Wchodnią i Zachodnią.

W ramach odpoczynku w Darłówku Wschodnim polecamy wizytę w Parku Wodnym Jan - jedynym na Pomorzu kompleksie rekreacyjno-basenowy z morską wodą.

W Darłówku kończy się pieszy Szlak Nadmorki E9 na teranie naszego regionu, jednak jego trasa przebiega dalej wzdłuż wybrzeża przez kolejne nadmorskie miejscowości.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font