Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi"

Największą atrakcją turystyczną gminy Manowo, a zarazem zabytkiem rangi europejskiej jest rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi”.

Rezerwat jest położony w Lesie Grzybnickim, około 2,5 km na wschód od Mostowa. Rezerwat obejmuje uroczysko leśne o powierzchni około 3 ha. Znajdują się tam kamienne kręgi Gotów z I i II w. n.e. oraz kurhany związane z kultem zmarłych. Kamienne Kręgi są pozostałością najważniejszej instytucji życia publicznego w starożytności, jaką był wiec wspólnot rodowo-plemiennych. Sąsiedztwo cmentarzyska stwarzało atmosferę powagi i sprzyjało pokojowemu rozwiązywaniu sporów.

Dzisiaj kamiennymi kręgami interesują się archeolodzy, astronomowie i bioenergoterapeuci. Ci ostatni uważają, że jest to miejsce mocy o bardzo silnym promieniowaniu negatywnym bądź pozytywnym. Rezerwat leży około 20 km na południe od Koszalina, w pobliżu trasy krajowej nr 11, na lewym brzegu rzeki Radew. Znajduje się w strefie chronionego krajobrazu Doliny Radwi. Można do niego dojść lub dojechać oznakowanymi szlakami turystycznymi. Idąc pieszym szlakiem - zielonym napotykamy kręgi I i II, od których rozpoczynamy zwiedzanie rezerwatu. Do tego miejsca prowadzi także zielony szlak rowerowy "Gotów". Istnieje możliwość dojazdu samochodem do rezerwatu (ok. 2 km leśną drogą) z postoju na trasie krajowej nr 11 usytuowanego między Mostowem a wsią Grzybnica, w odległości 3,75 km od Mostowa bądź 2 km od Grzybnicy. Trasę dojazdu oznakowano drogowskazami "zabytek archeologiczny".

Na terenie rezerwatu znajduje się śródleśny parking z wiatą przeciwdeszczową oraz tablice informacyjne dotyczące badań wykopaliskowych przeprowadzonych na tym terenie.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font